Регистрация

Лесна и здравословна домашна туршия

Лесна и здравословна домашна туршия
Лесно   |   Порции 3-литров буркан   |   Видяна: 100583

Полезна домашна зимнина с чушки, зелени домати, моркови и карфиол.

Оцени рецептата
Любима рецепта


Тази рецепта за туршия е уникална по рода си, защото ви дава шанса по изключително лесен дори и за децата начин да си направите вкусна и полезна зимнина. Не се залъгвайте, домашните буркани с кисели мариновани в оцет зеленчуци и печените им варианти с много захар, олио и бяла готварска сол НЕ СА ЗДРАВОСЛОВНИ и не носят ползи за организма. Те просто са вид вкусно наследство, завещано от предците ни, чиято традиция и до днес пазят някои семейства. Но те са и нищо повече от едни мъртви зеленчуци в буркани.

Ако искате да разберете повече за уникалната по рода си рецепта, която ви предлагаме в kulinarno.bg - разгледайте поясненията след начина на приготвяне:

 

Необходими продукти:

  • карфиол
  • моркови
  • зелени домати
  • дръжки целина
  • чушки червени
  • вода
  • морска сол

Начин на приготвяне:

Режете зеленчуците и ги редите в трилитров буркан. На котлон в 1 литър гореща вода сипете 2 лъжици морска сол. За всеки нов литър, добавяйте по още 2 лъжици морска сол. Пробвайте и с друг вид сол, например хималайска. Бъркайте докато се разтвори солта. С вече изстиналия разтвор залейте туршията. Важно е над зеленчуците да има поне 2 пръста от разтвора, за да не мухлясат.

Туршията престоява от 3 до 7 дни на стайна температура, покрита с капачка, но не плътно запечатана. Поставете я на една страна за да влиза въздух, чрез който да се получи естествена ферментация. Сложете буркана в тава, за да не ви изцапа излизащата при ферментирането течност.

След третия ден започва да ферментира. Колкото повече време седи незапечатана, толкова повече ще ферментира - т.е. ще става по-кисела. В момента, в който ви хареса вкуса, я затворете и я съхранявайте в хладилник или много студено мазе, с каквото малцина разполагат. Може да се консумира до 3 седмици след като я поставите на студено.

пресни зеленчуци за полезна зимнина

как се слага бабината туршия

пълен буркан със зимнина

 

* За да бъде една туршия полезна за чревната флора, тя не трябва да подлежи на изкуствена ферментация, каквато се създава с добавянето на оцет например или друг вид ферментиращ агент. При естественото втасване под влияние на захарта, съдържаща се в самия зеленчук по природа, което се нарича дива ферментация, се образува млечна киселина и се отделят пробиотици. Те се съдържат в стомашно-чревния тракт на хората и ги правят здрави. Именно тях не пропускаме да споменем когато говорим за ползата от консумацията на кисело мляко. Тяхното благотворно за организма действие се изразява в това, че подпомагат дейността на стомашно-чревния тракт, действайки като катализатори при разграждането на храната. Освен това пробиотиците имат и антиоксидантна функция, грижейки се за прочистването на тялото. Затова тяхното невидимо действие при поглъщане след време се отразява върху сияйността на кожата и цялостното здравословно състояние. Доказано е, че 20% от общото здраве на човека зависи от съдържанието на пробиотици в стомаха.

Пробиотици в обикновената варена туршия няма, но в този тип те се съдържат както в зеленчука, така и в саламурата около него, затова и дори и останалата в буркана солена вода след консумацията на салатата е полезна и може да се изпие за здраве.

** В тази туршия не се използва традиционната бяла готварска сол, защото тя е най-неполезна сред събратята си. С цел повишаване на полезността на туршията добавяме каменна сол или пък хималайска сол на кристали. Тя се прибавя към загрята вода, като правилото е 2 с.л. соли на 1 литър вода. Този вид полезна саламура се разбърква хубаво до пълно разтваряне на кристалите, а след това се изчаква да се охлади преди да се залеят пресните зеленчуци, натъпкани в буркана. Алтернативите на бялата сол. които днес се предлагат в хранителната верига не са малко, но с дълг към тялото си, сме длъжни да търсим най-подходящия вариант за нуждите ни.

*** Хубавото на тази туршия е, че търпи импровизация. Можете да си мариновате само един зеленчук, а можете да си спретнете и шарено домашно бурканче. Подправките също са по избор - чесън, люти чушки, черен пипер, карамфил, копър, целина. Те не променят вида и процеса на ферментация, затова са въпрос на лично предпочитание. Всеки импровизатор би опитал зимнината във вариант само с тиквички, моркови и зеле, чушки и зелени домати и какво ли още не. Това е и една страхотна идея да си направите кисело зеле, без да се занимавате с претакане и притеснения относно сполучливостта на зимнината. Освен това прибрано в буркани, то ще ви лиши от неприятната си производствена миризма. А най-хубавото е, че тук личният вкус напътства да направим по лесен начин така желаното здравословно бурканче.

**** Лично наш съвет е да използвате 3-литрови буркани, а не по-малките им варианти, защото зеленчуците в тях лагат по-плътно и шанса да изплуват е по-малкък. а когато не са покрити от вода, те се развалят и се налага да ги изхвърлите. Самата форма на 3-литровия буркан е такава, че спира по естествен начин изплуването на съдържанието над течността.

Най-важните съставки

Време за приготвяне: 25 мин.
Време за готвене: 3 дни

Рейтинг и коментари (14)

5 отлична
46
4 мн. добре
18
3 става
7
2 едвам
7
1 трагедия
6
Средна оценка
отлична
Коментирай
anonymous07-11-2019
Здравейте! Благодаря за чудесната рецепта и най-вече за разясненията. Направих буркан с карфиол, който не направи кой знае колко бурна ферментация, но беше вкусен, сега обаче съм сложила краставички и резене, които започнаха своя процес, но саламурата става някак мътна (днес е трети ден). Дали да оставя така до седмия ден буркана, или трябва да го препеня, претакам или нещо такова?
anonymous09-01-2015
Blagodarenie na vas imahme prekrasna tyrshiq po raznicite,Blagodarq vi ot sarce,Mnogo e vkysna!!!
Виж всички коментари (14) »

ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ

anonymous
Оцени рецептата

ПУБЛИКУВАЙ

Register form

Ask new password

Изпратете вашата рецепта